Fantasy Baseball Mock Draft – 10 Team Rotisserie League with Keepers

Fantasy Baseball Draft RoomResults of North Shore Baseball’s, 10-team, rotisserie league draft are in. The unique part of this draft is that it includes 5 keepers from each team. More interesting is the rule that requires a team to skip the draft pick in the round that the player was last drafted. This means that teams will keep players that turned out to be sleepers, as opposed to simply keeping the top five performing players from the previous year. Also note that players drafted round 23 and after, are considered reserve players and no draft pick has to be forfeited.

Here are each teams keepers, and the corresponding draft pick that each team will have to forgo:
Arrogan Bastardos: Bumgarner, Madison, SP, SF (10), Garza, Matt, SP, CHC (11), Bourjos, Peter, CF, LAA (Reserve), Betancourt, Rafael, RP, COL (Reserve), Holland, Derek, SP, TEX (Reserve)

Brand New Strategy: Fielder, Prince, 1B, DET (3), Reyes, Jose, SS, MIA (4), Greinke, Zack, SP, MIL (5), Hanrahan, Joel, RP, PIT (20), Moore, Matt, RP, TB (Reserve)

Egg Salad: Pence, Hunter, RF, PHI (7), Kennedy, Ian, SP, ARI (13), Kendrick, Howard, 2B, LAA (14), Cueto, Johnny, SP, CIN (19), Aybar, Erick, SS, LAA (Reserve)

GALT!: Cain, Matt, SP, SF (6), Gonzalez, Carlos, LF, COL (18), Morse, Michael, RF, WAS (19), Posey, Buster, C, SF (Reserve), Young, Chris, CF, ARI (Reserve)

Green Monster: Kershaw, Clayton, SP, LAD (3), Hamilton, Josh, CF, TEX (8), Granderson, Curtis, CF, NYY (9), Pineda, Michael, SP, NYY (19), Santana, Carlos, C, CLE (Reserve)

Kid Hunyana: Freeman, Freddie, 1B, ATL (20), Hudson, Daniel, SP, ARI (Reserve), Ackley, Dustin, 2B, SEA (Reserve), Avila, Alex, C, DET (Reserve), Hardy, JJ, SS, BAL (Reserve)

Kniggets: Kemp, Matt, CF, LAD (5), Cabrera, Asdrubal, SS, CLE (12), Wilson, CJ, SP, LAA (15), Montero, Jesus, C, SEA (Reserve), Bonifacio, Emilio, CF, MIA (Reserve)

Marksmen: Cano, Robinson, 2B, NYY (4), Bourn, Michael, CF, ATL (7), Stanton, Giancarlo, RF, MIA (Reserve), Walden, Jordan, RP, LAA (Reserve), Nunez, Eduardo, 3B, NYY (Reserve)

Stingrays: Ellsbury, Jacoby, CF, BOS (3), Price, David, SP, TB (14), Lawrie, Brett, 2B, TOR (Reserve), Latos, Mat, SP, CIN (Reserve), Axford, John, RP, MIL (Reserve)

The Climbers: Verlander, Justin, SP, DET (3), Zimmermann, Jordan, SP, WAS (15), Jennings, Desmond, CF, TB (Reserve), Hosmer, Eric, 1B, KC (Reserve), Bautista, Jose, LF, TOR (Reserve)

North Shore Baseball Fantasy Draft
Round 1
Pick Team Player
1 K-niggets Cabrera, Miguel 1B DET
2 Brand New Strategy Pujols, Albert 1B LAA
3 Marksmen Gonzalez, Adrian 1B BOS
4 GreenMonster Tulowitzki, Troy SS COL
5 Stingrays Braun, Ryan LF MIL
6 Kid Hunyana Halladay, Roy SP PHI
7 Egg Salad Lee, Cliff SP PHI
8 The Climbers Longoria, Evan 3B TB
9 GALT! Votto, Joey 1B CIN
10 Arrogant Bastardos Upton, Justin RF ARI
Round 2
Pick Team Player
1 Arrogant Bastardos Pedroia, Dustin 2B BOS
2 GALT! Hernandez, Felix SP SEA
3 The Climbers Ramirez, Hanley SS MIA
4 Egg Salad Sabathia, CC SP NYY
5 Kid Hunyana Teixeira, Mark 1B NYY
6 Stingrays Hamels, Cole SP PHI
7 GreenMonster Weaver, Jered SP LAA
8 Marksmen Haren, Dan SP LAA
9 Brand New Strategy Lincecum, Tim SP SF
10 K-niggets Kinsler, Ian 2B TEX
Round 3
Pick Team Player
1 K-niggets McCutchen, Andrew CF PIT
2 Brand New Strategy Keeper – Reyes, Jose SS NYM
3 Marksmen Gallardo, Yovani SP MIL
4 GreenMonster Keeper – Kershaw, Clayton SP LAD
5 Stingrays Keeper – Ellsbury Jacoby, OF BOS
6 Kid Hunyana Youkilis, Kevin 3B BOS
7 Egg Salad Beltre, Adrian 3B TEX
8 The Climbers Keeper – Verlander, Justin SP DET
9 GALT! Zimmerman, Ryan 3B WAS
10 Arrogant Bastardos Shields, James SP TB
Round 4
Pick Team Player
1 Arrogant Bastardos Sandoval, Pablo 3B SF
2 GALT! Lester, Jon SP BOS
3 The Climbers Wainwright, Adam SP STL
4 Egg Salad Napoli, Mike C TEX
5 Kid Hunyana Kimbrel, Craig RP ATL
6 Stingrays McCann, Brian C ATL
7 GreenMonster Mauer, Joe C MIN
8 Marksmen Keeper – Cano, Robinson 2B NYY
9 Brand New Strategy Keeper – Fielder, Prince 1B DET
10 K-niggets Johnson, Josh SP MIA
Round 5
Pick Team Player
1 K-niggets Keeper – Kemp, Matt OF LAD
2 Brand New Strategy Keeper – Greinke, Zack SP MIL
3 Marksmen Montero, Miguel C ARI
4 GreenMonster Zobrist, Ben 2B TB
5 Stingrays Rodriguez, Alex 3B NYY
6 Kid Hunyana Holliday, Matt LF STL
7 Egg Salad Cruz, Nelson RF TEX
8 The Climbers Victorino, Shane CF PHI
9 GALT! Castro, Starlin SS CHC
10 Arrogant Bastardos Young, Michael 3B TEX
Round 6
Pick Team Player
1 Arrogant Bastardos Luebke, Cory RP SD
2 GALT! Keeper – Cain, Matt SP SF
3 The Climbers Bruce, Jay RF CIN
4 Egg Salad Crawford, Carl LF BOS
5 Kid Hunyana Beachy, Brandon SP ATL
6 Stingrays Beckett, Josh SP BOS
7 GreenMonster Strasburg, Stephen SP WAS
8 Marksmen Andrus, Elvis SS TEX
9 Brand New Strategy Rivera, Mariano RP NYY
10 K-niggets Wright, David 3B NYM
Round 7
Pick Team Player
1 K-niggets Darvish, Yu SP TEX
2 Brand New Strategy Ramirez, Aramis 3B MIL
3 Marksmen Keeper – Bourn, Michael OF ATL
4 GreenMonster Keeper – Hamilton, Josh OF TEX
5 Stingrays Upton, B.J. CF TB
6 Kid Hunyana Choo, Shin-Soo RF CLE
7 Egg Salad Keeper – Pence, Hunter OF PHI
8 The Climbers Romero, Ricky SP TOR
9 GALT! Gardner, Brett CF NYY
10 Arrogant Bastardos Rollins, Jimmy SS PHI
Round 8
Pick Team Player
1 Arrogant Bastardos Phillips, Brandon 2B CIN
2 GALT! Storen, Drew RP WAS
3 The Climbers Bell, Heath RP MIA
4 Egg Salad Bailey, Andrew RP BOS
5 Kid Hunyana Hanson, Tommy SP ATL
6 Stingrays Uggla, Dan 2B ATL
7 GreenMonster Papelbon, Jonathan RP PHI
8 Marksmen Sanchez, Anibal SP MIA
9 Brand New Strategy Gonzalez, Gio SP WAS
10 K-niggets Putz, J.J. RP ARI
Round 9
Pick Team Player
1 K-niggets Berkman, Lance RF STL
2 Brand New Strategy Weeks, Rickie 2B MIL
3 Marksmen Konerko, Paul 1B CHW
4 GreenMonster Keeper – Granderson, Curtis OF NYY
5 Stingrays Gordon, Alex LF KC
6 Kid Hunyana Wieters, Matt C BAL
7 Egg Salad Utley, Chase 2B PHI
8 The Climbers Weeks, Jemile 2B OAK
9 GALT! Wilson, Brian RP SF
10 Arrogant Bastardos Cuddyer, Michael RF COL
Round 10
Pick Team Player
1 Arrogant Bastardos Keeper – Bumgarner, Madison SP SF
2 GALT! Garcia, Jaime SP STL
3 The Climbers Jimenez, Ubaldo SP CLE
4 Egg Salad Ortiz, David DH BOS
5 Kid Hunyana Suzuki, Ichiro RF SEA
6 Stingrays Jones, Adam CF BAL
7 GreenMonster Stubbs, Drew CF CIN
8 Marksmen Roberts, Ryan 3B ARI
9 Brand New Strategy Gordon, Dee SS LAD
10 K-niggets Valverde, Jose RP DET
Round 11
Pick Team Player
1 K-niggets Reynolds, Mark 3B BAL
2 Brand New Strategy Ramos, Wilson C WAS
3 Marksmen Madson, Ryan RP CIN
4 GreenMonster Howard, Ryan 1B PHI
5 Stingrays Santana, Ervin SP LAA
6 Kid Hunyana Ethier, Andre RF LAD
7 Egg Salad Hellickson, Jeremy SP TB
8 The Climbers Santos, Sergio RP TOR
9 GALT! Werth, Jayson RF WAS
10 Arrogant Bastardos Keeper – Garza, Matt SP CHC
Round 12
Pick Team Player
1 Arrogant Bastardos Prado, Martin LF ATL
2 GALT! Jeter, Derek SS NYY
3 The Climbers Walker, Neil 2B PIT
4 Egg Salad Molina, Yadier C STL
5 Kid Hunyana Ramirez, Alexei SS CHW
6 Stingrays Feliz, Neftali RP TEX
7 GreenMonster Soria, Joakim RP KC
8 Marksmen Arencibia, J.P. C TOR
9 Brand New Strategy Butler, Billy DH KC
10 K-niggets Keeper – Cabrera, Asdrubal SS CLE
Round 13
Pick Team Player
1 K-niggets Rodriguez, Wandy SP HOU
2 Brand New Strategy Mesoraco, Devin C CIN
3 Marksmen Jackson, Austin CF DET
4 GreenMonster Morrow, Brandon SP TOR
5 Stingrays Soto, Geovany C CHC
6 Kid Hunyana Hart, Corey RF MIL
7 Egg Salad Keeper – Kennedy, Ian SP ARI
8 The Climbers Masterson, Justin SP CLE
9 GALT! Buchholz, Clay SP BOS
10 Arrogant Bastardos Doumit, Ryan C MIN
Round 14
Pick Team Player
1 Arrogant Bastardos Goldschmidt, Paul 1B ARI
2 GALT! Motte, Jason RP STL
3 The Climbers Carpenter, Chris SP STL
4 Egg Salad Keeper – Kendrick, Howard 2B LAA
5 Kid Hunyana Markakis, Nick RF BAL
6 Stingrays Keeper – Price, David SP TB
7 GreenMonster Marcum, Shaun SP MIL
8 Marksmen Pagan, Angel CF SF
9 Brand New Strategy Liriano, Francisco SP MIN
10 K-niggets Nathan, Joe RP TEX
Round 15
Pick Team Player
1 K-niggets Keeper – Wilson, C.J. SP LAA
2 Brand New Strategy Harper, Bryce RF WAS
3 Marksmen Cabrera, Melky LF SF
4 GreenMonster Morales, Kendrys 1B LAA
5 Stingrays Johnson, Kelly 2B TOR
6 Kid Hunyana Maybin, Cameron CF SD
7 Egg Salad League, Brandon RP SEA
8 The Climbers Keeper – Zimmermann, Jordan SP WAS
9 GALT! Kipnis, Jason 2B CLE
10 Arrogant Bastardos Suzuki, Kurt C OAK
Round 16
Pick Team Player
1 Arrogant Bastardos Kuroda, Hiroki SP NYY
2 GALT! Martin, Russell C NYY
3 The Climbers Heyward, Jason RF ATL
4 Egg Salad Sanchez, Gaby 1B MIA
5 Kid Hunyana Lewis, Colby SP TEX
6 Stingrays Marmol, Carlos RP CHC
7 GreenMonster Moustakas, Mike 3B KC
8 Marksmen Gamel, Mat 3B MIL
9 Brand New Strategy Street, Huston RP SD
10 K-niggets Scherzer, Max SP DET
Round 17
Pick Team Player
1 K-niggets Hudson, Tim SP ATL
2 Brand New Strategy Belt, Brandon LF SF
3 Marksmen Lilly, Ted SP LAD
4 GreenMonster Cozart, Zack SS CIN
5 Stingrays Davis, Ike 1B NYM
6 Kid Hunyana Crisp, Coco CF OAK
7 Egg Salad Duda, Lucas LF NYM
8 The Climbers Perez, Chris RP CLE
9 GALT! Fister, Doug SP DET
10 Arrogant Bastardos Danks, John SP CHW
Round 18
Pick Team Player
1 Arrogant Bastardos Hunter, Torii CF LAA
2 GALT! Keeper – Gonzalez, Carlos OF COL
3 The Climbers Worley, Vance SP PHI
4 Egg Salad Morneau, Justin 1B MIN
5 Kid Hunyana Chacin, Jhoulys SP COL
6 Stingrays Peralta, Jhonny SS DET
7 GreenMonster Jurrjens, Jair SP ATL
8 Marksmen Collmenter, Josh SP ARI
9 Brand New Strategy Jansen, Kenley RP LAD
10 K-niggets Swisher, Nick RF NYY
Round 19
Pick Team Player
1 K-niggets Norris, Bud SP HOU
2 Brand New Strategy Minor, Mike SP ATL
3 Marksmen Kubel, Jason LF ARI
4 GreenMonster Keeper – Pineda, Michael SP NYY
5 Stingrays Hill, Aaron 2B ARI
6 Kid Hunyana Espinosa, Danny 2B WAS
7 Egg Salad Keeper – Cueto, Johnny SP CIN
8 The Climbers Hundley, Nick C SD
9 GALT! Keeper – Morse, Michael OF WAS
10 Arrogant Bastardos Farnsworth, Kyle RP TB
Round 20
Pick Team Player
1 Arrogant Bastardos Bard, Daniel RP BOS
2 GALT! McCarthy, Brandon SP OAK
3 The Climbers Tabata, Jose LF PIT
4 Egg Salad Sanchez, Jonathan SP KC
5 Kid Hunyana Keeper – Freeman, Freddie 1B ATL
6 Stingrays Cahill, Trevor SP ARI
7 GreenMonster Santana, Johan SP NYM
8 Marksmen Peavy, Jake SP CHW
9 Brand New Strategy Keeper – Hanrahan, Joel RP PIT
10 K-niggets Beltran, Carlos CF STL
Round 21
Pick Team Player
1 K-niggets Floyd, Gavin SP CHW
2 Brand New Strategy Matusz, Brian SP BAL
3 Marksmen Vogelsong, Ryan SP SF
4 GreenMonster Morrison, Logan LF MIA
5 Stingrays Capps, Matt RP MIN
6 Kid Hunyana Niese, Jonathon SP NYM
7 Egg Salad Nova, Ivan SP NYY
8 The Climbers Lucroy, Jonathan C MIL
9 GALT! Matsuzaka, Daisuke SP BOS
10 Arrogant Bastardos Myers, Brett SP HOU
Round 22
Pick Team Player
1 Arrogant Bastardos Saltalamacchia, Jarrod C BOS
2 GALT! Dunn, Adam 1B CHW
3 The Climbers Dempster, Ryan SP CHC
4 Egg Salad Francisco, Frank RP NYM
5 Kid Hunyana Leake, Mike SP CIN
6 Stingrays Trout, Mike CF LAA
7 GreenMonster Baker, Scott SP MIN
8 Marksmen Reed, Addison RP CHW
9 Brand New Strategy Murphy, Daniel 1B NYM
10 K-niggets Pierzynski, A.J. C CHW
Round 23 (Reserve)
Pick Team Player
1 K-niggets Trumbo, Mark 1B LAA
2 Brand New Strategy Young, Delmon LF DET
3 Marksmen Mayberry, John LF PHI
4 GreenMonster Lind, Adam 1B TOR
5 Stingrays Cespedes, Yoenis CF OAK
6 Kid Hunyana Guerra, Javy RP LAD
7 Egg Salad Freese, David 3B STL
8 The Climbers Nolasco, Ricky SP MIA
9 GALT! Romo, Sergio RP SF
10 Arrogant Bastardos Buehrle, Mark SP MIA
Round 24 (Reserve)
Pick Team Player
1 Arrogant Bastardos Lee, Carlos LF HOU
2 GALT! Drew, Stephen SS ARI
3 The Climbers Fowler, Dexter CF COL
4 Egg Salad Billingsley, Chad SP LAD
5 Kid Hunyana Stauffer, Tim SP SD
6 Stingrays Harrison, Matt SP TEX
7 GreenMonster Johnson, Jim RP BAL
8 Marksmen Bedard, Erik SP PIT
9 Brand New Strategy Francoeur, Jeff RF KC
10 K-niggets Perez, Salvador C KC
Round 25 (Reserve)
Pick Team Player
1 K-niggets Davis, Rajai CF TOR
2 Brand New Strategy Revere, Ben CF MIN
3 Marksmen Bailey, Homer SP CIN
4 GreenMonster Boesch, Brennan RF DET
5 Stingrays Viciedo, Dayan RF CHW
6 Kid Hunyana Venters, Jonny RP ATL
7 Egg Salad Martinez, J.D. LF HOU
8 The Climbers Harang, Aaron SP LAD
9 GALT! Ruiz, Carlos C PHI
10 Arrogant Bastardos Adams, Mike RP TEX
Round 26 (Reserve)
Pick Team Player
1 Arrogant Bastardos Encarnacion, Edwin 3B TOR
2 GALT! Keeper – Young, Chris OF ARI
3 The Climbers Rizzo, Anthony 1B CHC
4 Egg Salad Brantley, Michael CF CLE
5 Kid Hunyana Keeper – Hudson, Daniel SP ARI
6 Stingrays Cain, Lorenzo CF KC
7 GreenMonster Escobar, Yunel SS TOR
8 Marksmen Capuano, Chris SP LAD
9 Brand New Strategy Oswalt, Roy SP PHI
10 K-niggets Thornton, Matt RP CHW
Round 27 (Reserve)
Pick Team Player
1 K-niggets Joyce, Matt RF TB
2 Brand New Strategy De Aza, Alejandro CF CHW
3 Marksmen Keeper – Stanton, Giancarlo OF MIA
4 GreenMonster Volquez, Edinson SP SD
5 Stingrays Keeper – Lawrie, Brett 3B TOR
6 Kid Hunyana Keeper – Ackley, Dustin 2B SEA
7 Egg Salad Wells, Vernon CF LAA
8 The Climbers Keeper – Bautista, Jose OF TOR
9 GALT! Keeper – Posey, Buster C SF
10 Arrogant Bastardos Keeper – Betancourt, Rafael RP COL

About BPSports